niedziela, 18 grudnia 2016

Sposób na zimową rekreację? Idź na łyżwy! {+porady dla początkujących}

Zimą idź na łyżwy! Oto kilka porad dla początkujących

Kiedy za oknem szaro i buro, dzień jest krótki a temperatura niska, często jedyne na co mamy ochotę to siedzenie w domu, pod ciepłym kocem, z kubkiem gorącej herbaty w ręce. Jednak zimowa pogoda wcale nie oznacza, że musimy cały weekend spędzać przed telewizorem. Jest kilka sposobów na przyjemną rekreację zimą, a jednym z nich jest- pójście na łyżwy! Możliwości jest wiele. Lodowiska kryte, pod namiotem czy na świeżym powietrzu. A nawet- zamarznięte jeziora*.
*jeżeli nie masz pewności, że na zamarzniętym zbiorniku wodnym lód jest odpowiednio gruby, nie ryzykuj!

Zalet jazdy na łyżwach jest wiele:
- spalamy kalorie
- ćwiczymy wiele partii mięśniowych
- możemy w przyjemny i aktywny sposób spędzić czas z rodziną/znajomymi
- poprzez taką aktywność nabieramy energii do działania w szare i zimne dni 😊

Jeżeli jesteś osobą początkującą (łyżwy miałeś/aś na nogach raz/dwa w życiu lub wcale), lub długo nie jeździłeś/łaś i nie wiesz jak się przygotować- napisałam dla Ciebie kilka porad. Pomogą one w początkowym etapie nauki i szybko przekonasz się, że jazda na łyżwach wcale nie jest taka trudna 😉.

Ubiór:
Przede wszystkim zadbaj o to aby ubranie nie krępowało Twoich ruchów i chroniło Cię przed zimnem. Najlepiej ubrać się wielowarstwowo- tak żeby w każdym momencie, gdy zajdzie potrzeba zdjąć zbędne warstwy, a równocześnie tak aby ubrania jak najlepiej trzymały ciepło. Ważne jest również aby ubrania były w miarę możliwości przylegające do ciała i nie za szerokie (płozy mogą zahaczać o zbyt szerokie spodnie).  Ponadto warto (w początkowym etapie nauki koniecznie!) zaopatrzyć się w rękawiczki, aby chronić dłonie przed zimnem, zwłaszcza w przypadku bezpośredniego zetknięcia z lodem (np. w skutek upadku). Trzeba także pamiętać, że zależnie od tego, na jakie lodowisko się wybierasz- kryte czy na świeżym powietrzu, będziesz musiał/musiała odpowiednio dopasować ubiór do warunków.

Łyżwy:
Najważniejsze przy wyborze sprzętu na jakim będziemy się uczyć jeździć jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru.  Łyżwy nie mogą być za duże, nie możemy czuć, że nasza noga "lata" w bucie. Ponadto but musi być sztywny i dobrze trzymać staw skokowy. Zanim wejdziesz na lód upewnij się, że Twoje łyżwy są naostrzone!

Masz już dobrany odpowiedni strój i sprzęt? Zatem przechodzimy do nauki jazdy 😊!

1. Odpowiednia postawa
Zanim zaczniesz się poruszać po tafli- najpierw zapamiętaj kilka ważnych zasad. Po pierwsze, pamiętaj żeby nie patrzeć w lód, tylko przed siebie. Gdy opuszczamy wzrok, automatycznie pochylamy głowę i całe ciało co powoduje, że przybieramy nieprawidłową pozycję i ryzykujemy upadkiem. Postaraj się patrzeć kilka metrów przed siebie. Możesz też jadąc po prostej- obrać sobie jeden punkt, na który będziesz patrzeć i za każdym razem gdy przyłapiesz się na patrzeniu w lód- powracać wzrokiem do obranego punktu. Uważaj również aby nie prostować nóg w kolanach. Kolana przy jeździe na łyżwach powinny być cały czas lekko ugięte. Jeśli chodzi o ręce- trzymaj je po bokach ciała i uważaj żeby nie wznosiły się powyżej linii ramion.

2. Pierwsze kroki
Gdy już wejdziesz na lód, nie próbuj od razu się ślizgać. Zacznij od chodzenia po lodzie. Ustaw możliwie blisko nogi, ugnij lekko kolana, stopy ustaw w literę "v", tak aby przody łyżew były skierowane na zewnątrz, a pięty do siebie. Chodząc po lodzie podnoś wysoko nogi i nie zmieniaj ułożenia stóp. Nie próbuj stawiać dalekich kroków w przód- stawiaj więcej, ale mniejszych kroków. Gdy nabierzesz trochę tempa- spróbuj na chwilę postawić obie stopy na lodzie ustawić je obok siebie (tak aby jechały równolegle) i zrobić ślizg. Gdy zwolnisz, lub się zatrzymasz- powtórz wszystko od początku.

3. Podstawowy krok łyżwiarski
Jeżeli chodzenie po lodzie i robienie "ślizgu", nie jest już dla Ciebie problemem i czujesz się pewnie- czas przejść do następnego etapu. Aby wykonać podstawowe odbicia musimy przyjąć taką samą pozycję, jak w przypadku początkowych kroków. Ustawiamy stopy blisko siebie, w kształt litery "v", uginamy kolana (tym razem troszkę mocniej niż przy chodzeniu), ręce trzymamy po bokach ciała i patrzymy przed siebie. Następnie próbujemy lekko odbić się jedną nogą, odpychając od siebie lód i przenosząc ciężar ciała na nogę, która wykonuje ślizg. Gdy noga odpychająca się powraca do nogi, na której jedziemy i obie stopy znajdą się znów na lodzie- przenosimy ciężar ciała na nogę, którą się odpychaliśmy i analogicznie- próbujemy "odepchnąć lód" drugą nogą. Powtarzaj te czynności żeby jechać do przodu, po prostej.

Aby było Ci łatwiej wyobrazić sobie jak opisane kroki mają wyglądać, zamieszczam link do filmiku instruktażowego, produkcji Towarzystwa Łyżwiarstwa Figurowego Walley: https://www.youtube.com/watch?v=mNp5GfMyHys

4. Hamowanie
Ostatnim elementem, który opiszę w tym poście jest hamowanie. Jeżeli nauczysz się podstawowego kroku- zaczniesz jeździć z większą prędkością, zatem umiejętność hamowania jest kluczowa by uniknąć przykrych wypadków. Jeżeli jeździsz na nartach- na pewno znasz pozycję tzw. "hamowania pługiem". To hamowanie na łyżwach wygląda następująco: po rozpędzie, stań na dwóch nogach w pozycji ślizgu (tak aby stopy jechały równolegle obok siebie, a ciężar ciała był pomiędzy obiema nogami), następnie ugnij kolana i powoli próbuj odkręcić stopy do środka, w taki sposób, aby palce prawej i lewej stopy na siebie "patrzyły". Możesz również próbować odkręcać tylko jedną stopę, jeżeli tak będzie Ci wygodniej. Jednocześnie pamiętaj aby nie pochylać się w przód! Możesz wtedy zahaczyć przodem łyżwy (ząbkami) o lód, co spowoduje upadek. 

Na tym zakończę dzisiejszy wpis. Jeżeli temat nauki jazdy na łyżwach interesuje Cię i chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej- zachęcam do pisania komentarzy i zadawania pytań pod tym postem, lub na instagramie😊. I pamiętajcie- nie warto rezygnować ze sportu w zimę, bo zimowe sporty są ekstra! 💕

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 CutieBeauty , Blogger